Biznes za granicąCyprPodatki

Podatki na Cyprze coraz atrakcyjniejsze! Nowa ulga podatkowa na Cyprze przyciąga biznes i pracowników!

Podatki na Cyprze

Cypr jako europejski must have do prowadzenia biznesu.
Podatki na Cyprze coraz atrakcyjniejsze

Jak się okazuje Republika Cypru stała się ostatnimi czasy jedną z bardziej intratnych jurysdykcji. Pozwala osobom przenoszącym swoje przedsiębiorstwa, czy rezydencję na  bardziej swobodne osiedlenie się w kraju. W tym  zaklimatyzowanie, ze względu na zaskakujące ulgi podatkowe. Podatki na Cyprze są coraz większym atutem wyspy. Dnia 26 lipca 2022  r., w Dzienniku Urzędowym Republiki Cypru zostały opublikowane nowe przepisy będące zachętą do podjęcia pierwszego zatrudnienia na słonecznym Cyprze. Kraj ten kojarzy się nie tylko z pięknymi plażami i pogodą, ale również z korzystnymi przepisami. Powalają one na rozwijanie nowopowstałego biznesu.  Osoby fizyczne zachęcane są ulgami podatkowymi wprost do przeprowadzki.

50% ulgi podatkowej dla pierwszego dochodu z zatrudnienia

Niniejsze przepisy zmieniają swoim brzmieniem poprzednie postanowienia prawne dotyczące omawianej w niniejszym artykule kwestii. Najnowsze udogodnienia wprowadziły 50% ulgi podatkowej dla pierwszego dochodu z zatrudnienia. Rzecz jasna jest to obwarowane pewnymi warunkami, które omówione zostaną poniżej.

Warunki otrzymania ulgi

Przed rozpoczęciem pierwszego zatrudnienia na Cyprze, dany pracownik nie może być rezydentem podatkowym przez co najmniej dziesięć następujących po sobie, kolejnych lat. Roczne wynagrodzenie powinno z kolei przekraczać kwotę 55.000 euro. Wcześniej był to pułap rozpoczynający się od kwoty aż 100.000 euro. Ze zwolnienia można będzie korzystać przez okres aż 17 lat, rozpoczynając od roku podatkowego pierwszego zatrudnienia. W takim wypadku, pierwsze zatrudnienie na Cyprze powinno mieć miejsce od dnia 1 stycznia 2022 r.

Co jeśli podatnik się nie kwalifikuje? Jak można obniżyć podatki na Cyprze?

Jeśli podatnik nie kwalifikuje się do skorzystania z wyżej wskazanej ulgi, cypryjski rząd wychodzi mu naprzeciw. Umożliwia się osobom fizycznym, które to podjęły zatrudnienie po 26 lipca 2022 r., zwolnienie 20% wynagrodzenia lub kwoty 8.550 EUR z podatku dochodowego przez siedem lat. Warunkiem jest, że pracownicy nie byli uprzednio rezydentami Cypru przez minimum trzy kolejne lata. Nie możemy skorzystać z niniejszej ulgi, jeśli wcześniej ubiegaliśmy się o 50% ulgę podatkową dla pierwszego dochodu z zatrudnienia.

Kto jeszcze może skorzystać z ulg
w podatkach na Cyprze?

Oprócz osób rozpoczynających zatrudnienie na Cyprze po dniu 1 stycznia 2022 r, do ulg kwalifikuje się jeszcze kilka grup osób. Są to osoby fizyczne, które wcześniej korzystały z ulg na tak zwanych starych zasadach i miały ciągłe zatrudnienie na Cyprze do 2021 r. Chodzi o osoby fizyczne, które rozpoczęły zatrudnienie na Cyprze w latach podatkowych 2016-2021, a ich roczne wynagrodzenie przekraczało 55.000 EUR oraz osoby fizyczne, które rozpoczęły zatrudnienie na Cyprze w latach 2016-2021 z rocznym wynagrodzeniem mniejszym niż 55.000 EUR, a w ciągu 6 miesięcy od daty publikacji tych przepisów ich roczne wynagrodzenie przekroczyło próg 55.000 EUR.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę naszej kancelarii

Przejdź do oniszczuk.com

Inne zalety podatków na Cyprze

Tak naprawdę prawo podatkowe, już od 2015 r. zapewnia znaczne korzyści osobom fizycznym i prawnym. Poza najnowszymi udogodnieniami Republika oferuje także zwolnienie z podatku obronnego dla rezydentów podatkowych niemających miejsca zamieszkania na Cyprze.  A także wydłużenie obniżki podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do wynagrodzeń nowych mieszkańców. Warto też nadmienić, że na Cyprze nie obowiązuje podatek od spadku czy też podatek od majątku. Ponadto warto wspomnieć, że Republika posiada zawrotną liczbę ponad sześćdziesięciu pięciu umów podatkowych, przewidujących chociażby zwolnienie z opodatkowania od dywidend czy też kwot kapitałowych otrzymanych z funduszy emerytalnych czy ubezpieczeniowych dla osób będących rezydentami podatkowymi Cypru, jednak niezamieszkujących go. Pamiętajmy też, że ryczałty otrzymywane jako odprawy emerytalne są zwolnione z podatku.

W jednym z naszych wcześniejszych wpisów znajdziesz zalety spółki na Cyprze.

Cypr staje się coraz bardziej pożądanym kierunkiem dla osób chcących założyć tam spółkę. Wprowadzanie omawianych ulg podatkowych jest częścią szerszej strategii Cypryjskiego rządu. Polega ona na przyciągnięciu jak największej ilości wysoko wykwalifikowanych pracowników i firm. Kraj ten staje się bowiem jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie. Zwłaszcza do prowadzenia wszelkiego rodzaju biznesu. Dodatkowo, gdy do intratnych przepisów podatkowych dochodzi kwestia pięknych krajobrazów wraz z bliskością morza śródziemnego, mowa jest wtedy o miejscu, w którym prowadzić swoją firmę to jak wygrać los na loterii.

Myślisz o założeniu spółki na Cyprze? Więcej informacji znajdziesz tutaj.

autor: Zofia Zawłodzka

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę naszej kancelarii

Przejdź do oniszczuk.com

Zobacz, również

Komentarze są wyłączone

Więcej z kategorii: Biznes za granicą