Biznes za granicą

Moda na Dubaj trwa. Naszych 5 prognoz na nadchodzące lata

Nie tak dawno na łamach naszego bloga (http://abcspolek.pl/2015/05/fatamorgana-sie-ulatnia-wraz-ze-zmiana-umowy-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania-ze-zjednoczonymi-emiratami-arabskimi/) pisaliśmy, że Polska zmierza do ograniczenia ulg i korzyści podatkowych dla osób inwestujących w Dubaju. Nieoczekiwanie obserwujemy, że zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie ograniczyła apetytu Polaków na inwestycje nad Zatoką Perską. W niniejszym wpisie postaramy się przeanalizować dlaczego tak się stało.
Jeśli jakiekolwiek miasto potrafi połączyć najnowocześniejszą infrastrukturę z nadmorskim klimatem, nie tracąc przy tym na naturalnym pięknie to jest to z pewnością Dubaj. Trudno znaleźć zapalonego turystę, na którego liście odwiedzonych miejsc bądź przyszłych celów podróży nie znalazłoby się to wspaniałe miejsce. Co więcej, nie tylko turyści utożsamiają je z prawdziwym rajem na ziemi, ale również inwestorzy. Gospodarka Dubaju cieszy się konkurencyjną kombinacją kosztów, rynku  i korzyści dla środowiska, więc kreuje idealną i atrakcyjną atmosferę dla zarówno lokalnych jak i zagranicznych firm. Co ważne, te korzyści nie tylko stawiają Dubaj na pozycji wiodącej jako wielofunkcyjnego centrum biznesowego nad Zatoką Perską i regionalnego głównego miasta, ale umieszczają go na czele, najbardziej dynamicznych i rozwijających się gospodarek rynkowych na całym świecie.
Dubaj, ze swoimi dawnymi tradycjami handlowymi i żeglugą morską, od dawna uznawany jest za wiodący ośrodek biznesu w regionie Bliskiego Wschodu i stał się kluczowym punktem reeksportu. W ostatnich latach, Emiraty stały się ważnym miejscem dla wielu rozwijających się rentownych gałęzi przemysłu w zakresie m.in. turystyki, lokalnego transportu, doradztwa biznesowego i przemysłowego czy technologii komunikacji i informacji.
Klucz do sukcesu? To wszystko stało się możliwe dzięki klimatowi Dubaju, gościnności jego mieszkańców, światowej klasie udogodnień i infrastrukturze oraz przezorności czy otwarciu i liberalizacji polityki gospodarczej. Nareszcie, chętny do dywersyfikacji gospodarki i zmniejszenia swojego uzależnienia od kurczenia się dochodów z ropy naftowej, Dubaj zaczął rozwijać się w kierunku najważniejszego międzynarodowego centrum biznesowego nad Zatoką Perską. Należy przy tym wziąć pod uwagę zalety, które przyczyniają się do sukcesu tej rozwijającej się historii:

  1. Strategiczna lokalizacja

Dubaj znajduje się w strefie czasowej pomiędzy Dalekim Wschodem a Europą na osi wschód-zachód oraz pomiędzy Wspólnotą Niepodległych Państw i Afryką na osi północ-południe. To swoisty łącznik do rynków, które mogą być scharakteryzowane jako:
szerokie– ugruntowane więzi handlowe istnieją z więcej niż 1,5 miliarda ludźmi w sąsiednich regionach obejmujących Zatokę Perską, Środkowy Wschód, wschodni obszar Morza Śródziemnego, WNP, Azję Środkową , Afrykę i subkontynent azjatycki;
rozwijające się- łączny handel międzynarodowy Dubaju wzrósł średnio o ponad 11 % rocznie, począwszy od 1988 roku a regionalny wzrost gospodarczy i liberalizacja powinny jeszcze dalej zwiększać popyt;
dostępne– obsługiwane przez ponad 120 linii żeglugowych i połączone poprzez 85 linie lotnicze do ponad 130 miejsc na świecie.
otwarte- brak kontroli dewizowej , norm lub barier handlowych;

  1. Polityczna i gospodarcza stabilizacja

Dubaj jest częścią Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które należą do krajów o małej przestępczości i cechują się polityczną stabilizacją. ZEA cieszą się również stabilizacją finansową i monetarną. Ich dobrze rozwinięty, wyrafinowany system bankowy dysponuje bogatym zapleczem kredytowym i wystarczającą płynnością. Wschodzące rynki kapitałowe Emiratów są zbudowane na bazie najnowszych technologii i trafnych systemów regulacyjnych. Rząd posiada długie, konsekwentne zaangażowanie w pro -biznes, liberalną politykę gospodarczą, w tym ochronę praw własności intelektualnej. ZEA czerpie korzyści ze stabilnych i harmonijnych stosunków przemysłowych. Wreszcie, są również dobrze zdefiniowane, solidne ramy prawne dla przedsiębiorstw i wyraźny zestaw zasad regulujących prawo własności. Cudzoziemcy mogą posiadać prawa własności do 49 % w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Dubaju i do 100 % prawa własności w spółkach, oddziałach i przedstawicielstw firm zagranicznych i wolnych strefach przedsiębiorstw.

  1. Otwarty i wolny system ekonomiczny

Gospodarka Dubaju pozostała wolna i otwarta aby przyciągnąć inwestorów i zachęcić do rozwoju firm. Kontrola rządu i regulacja działania sektora prywatnego została ograniczona do minimum. Nie ma bezpośrednich podatków od zysków przedsiębiorstw i dochodów osobistych (za wyjątkiem spółek naftowych, które płacą ryczałt w wysokości 55 % oraz oddziałów banków zagranicznych, płacących ryczałt w wysokości 20 % od zysku netto wypracowanego w Dubaju). Cła są niskie na poziomie 4% z wieloma korzystnymi wyjątkami, 100 % repatriacji kapitału i zysków jest dozwolone, nie ma kontroli dewizowej, kontyngentów towarowych czy barier i istnieje stabilny kurs wymiany dolara amerykańskiego i Dirhama ( 1 USD= 3.678 AED). Liberalne zasady wizowe umożliwiają łatwy napływ emigrantów do pracy na różnych poziomach zaawansowania z niemal całego świata .

  1. Światowej klasy infrastruktura oraz sektor usług

Celowa polityka Dubaju inwestująca w transport, telekomunikację, energetykę i infrastrukturę przemysłową sprawiła, że to miasto posiada jedne z najlepszych obiektów infrastrukturalnych na świecie, ale również w znacznym stopniu przyczyniła się zarówno do ciągłego wzrostu dobrobytu jak i atrakcyjności dla międzynarodowego biznesu. Emirat ten posiada sieć siedmiu obszarów przemysłowych, jeden park biznesowy, trzy bardzo udane, wyspecjalizowane strefy wolnocłowe z międzynarodowym wyróżnieniem, dwa światowej klasy porty morskie, główne międzynarodowe lotnisko, wioskę towarową, nowoczesną sieć autostrad, telekomunikację na najwyższym poziomie, niezawodne zasilanie i obiekty użyteczności publicznej, z których wszystkie dostarczają wydajności, elastyczności, niezawodności oraz racjonalnych wielkości ponoszonych kosztów.
Warto również wspomnieć o wyrafinowanym sektorze usług , który oferuje wiodących regionalnych i międzynarodowych spedytorów, firmy transportowe, ubezpieczycieli, główne międzynarodowe hotele, banki i firmy specjalizujące się w usługach finansowych, prawników, firmy księgowe, konsultantów , agencje reklamowe, światowe wystawy międzynarodowe oraz wysokiej jakości zaplecze konferencyjne, pierwszej klasy szpitale, szkoły oraz centra handlowe i rekreacyjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę naszej kancelarii

Przejdź do oniszczuk.com
  1. Konkurencyjna struktura kosztów

Międzynarodowe spółki założone w Dubaju mogą liczyć na znaczne ułatwienia w zakresie kosztów, które nie są powszechnie dostępne w innym miejscu na świecie. Główne zalety to przede wszystkim brak kontroli dewizowej, barier handlowych lub kontyngentów oraz konkurencyjne cła przywozowe (4 % z wieloma wyjątkami), koszty pracy –wielojęzyczna i wykształcona siła robocza, koszty energii, nieruchomości, finansowania i wysoki poziom płynności. Jedną z najważniejszych zalet jest również Brak podatków od dochodu osób prawnych i osób fizycznych (za wyjątkiem w/w spółek naftowych i oddziałów banków zagranicznych).

  1. Wysoki poziom życia

Sektor prywatny Dubaju mocno zainwestował w nieruchomości, takie jak hotele, mieszkania i lokale handlowe, rozrywkowe i rekreacyjne. Ponadto istnieje szereg czynników, które przyczyniły się do wzrostu wysokości jakość i warunków życia, co czyni Dubaj lokalizacją będącą wzorem do naśladowania. Czynniki te obejmują doskonałe zaplecze infrastrukturalne, niską przestępczość, czyste środowisko, tolerancję i różnorodność kulturową, kosmopolityczny styl życia, nowoczesną administrację publiczną, dostępność do szerokiej gamy towarów i usług konsumpcyjnych jak i łagodne zimy oraz czyste plaże.

  1. Rozległe sieci handlu zagranicznego i największe osiągnięcia w eksporcie i reeksporcie
    w sektorze świadczenia usług

Dubaj posiada rozległą sieć handlu zagranicznego rozciągającą się na 179 państw, a zatem oferuje inwestorowi szeroki wybór potencjalnych rynków zbytu dla różnorodnych towarów i usług. Jako członek federacji ZEA , Dubaj jest również trzecim co do wielkości miastem dla eksportu i reeksportu po Hong Kongu i Singapurze
Perspektywy dla Dubaju na najbliższe lata są następujące:

  1. Expo 2020: szacuje się, że do tego czasu zostanie utworzonych 300.000 nowych miejsc pracy.
    Chociaż liczba ta może wydawać się znacząca to należy ją jednak porównać do rzeczywistej populacji. Ponadto, wygrywając Expo 2020 , Dubaj cementuje się wśród najatrakcyjniejszy miast na świecie. Potrzebne będą nowe inwestycje infrastrukturalne a turystyka jeszcze bardzie wzrośnie, a po 2020 roku Dubaj zwiększy swoje możliwości co do wygranych
    w innych międzynarodowych wydarzeniach.
  2. Efekt Irański: Obecna populacja Iranu to 80 milionów ludzi i to dwa razy więcej niż mieszkańców GCC (Rada Współpracy Państw Arabskich Zatoki Perskiej) łącznie. Obecnie światowe mocarstwa są w trakcie finalizowania umowy, która zniesie sankcje wobec Iranu.
    W rezultacie przewiduje się, że wiele międzynarodowych firm z różnych branż rozszerzy swoją działalność właśnie w Dubaju aby sięgnąć do irańskiego, lukratywnego rynku. To stworzy nowe miejsca pracy i wzrost populacji , który jest kluczowy dla rynku nieruchomości.
  3. Ciągły brak stabilności w regionie będzie nadal napędzać wzrost populacji w Dubaju i napływu inwestycji zagranicznych
  4. Waluta amerykańska: jak powszechnie, wartość wszystkich nieruchomości w Dubaju jest denominowana w Dirhamy, ale ustalana jest w stosunku do dolara amerykańskiego . Warto pamiętać, że ze względu na silną gospodarką USA, dolar amerykański umocnił się w ubiegłym roku w stosunku do wszelkich głównych walut . Należy również docenić ten fakt, biorąc pod uwagę rezerwę Fed (Amerykański Bank Centralny). Oczekuje się podniesienia stóp procentowych jeszcze w tym roku. Dla przykładu, rosyjski rubel od 2014 osłabił się o ponad 50% w stosunku do USD.
  5. Rentowność/zyskowność przeciwko reszcie świata: rentowność różnych sektorów w Dubaju jest zbliżona do 6-7 %, a w niektórych rejonach dochodzi do nawet 9-10 %. Jest to przeciwieństwo do większości innych krajów, w których rentowność nie przekracza więcej niż 3 % wartości nieruchomości.

 

Maciej Oniszczuk

Zobacz, również

15 Komentarze

  1. … [Trackback]

    […] Read More on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Information on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  3. … [Trackback]

    […] Find More Information here to that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  4. … [Trackback]

    […] Information to that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  5. … [Trackback]

    […] Information to that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  6. … [Trackback]

    […] Here you will find 99028 additional Info to that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  7. … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  8. … [Trackback]

    […] There you will find 22355 additional Information on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  9. … [Trackback]

    […] Find More on to that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  10. … [Trackback]

    […] Find More here on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  11. … [Trackback]

    […] There you will find 26309 more Information on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  12. … [Trackback]

    […] Read More on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  13. … [Trackback]

    […] Find More Information here to that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  14. … [Trackback]

    […] Info on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

  15. … [Trackback]

    […] Find More on that Topic: abcspolek.pl/moda-na-dubaj-trwa-naszych-5-prognoz-na-nadchodzace-lata/ […]

Komentarze są wyłączone

Więcej z kategorii: Biznes za granicą