Biznes w Polsce

Jak złożyć po raz pierwszy sprawozdanie finansowe online?

Jak już pisaliśmy na blogu w 2018 roku zmieniła się forma składania sprawozdań finansowych do KRS dla spółek z o.o. i akcyjnych. Dotychczas podpisane uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy składało się wraz z załącznikami do Sądu rejestrowego w formie papierowej.
Obecnie wymogiem jest złożenie sprawozdania elektronicznie, a niedochowanie procedury grozi nałożenie wysokiem grzywny. Droga do złożenia sprawozdania elektronicznie jest następująca:

  1. Cały zarząd podpisuje wersję papierową sprawozdania finansowego,
  2. Podpisuje ją również osoba sporządzająca – biuro rachunkowe,
  3. Skan umieszcza się na portalu  – https://ekrs.ms.gov.pl
  4. Jeden członek zarządu musi założyć konto na portalu https://ekrs.ms.gov.pl/oraz zrobić podpis elektroniczny – poprzez portal https://pz.gov.pl/pz/index i podpis ePUAP.
  5. Członek zarządu podpisuje elektronicznie wygenerowany wniosek z załączonym skanem sprawozdania finansowego,
  6. Sprawozdanie finansowe jest wysyłane do KRS.

Niezbędne jest założenie konta na https://ekrs.ms.gov.pl/i podpis EPUAP na https://pz.gov.pl/pz/index. Składanie sprawozdania drogą elektroniczną jest zwolnione z opłat sądowych.
Skąd ta zmiana? Jest to kolejny objaw, po JPK i algorytmie STIR, uszczelniania systemu podatkowego. Dzięki temu rząd będzie miał pełną wiedzę o finansach firm, co uzasadnia walką z oszustwami.
Co ciekawe, ustawodawca przeoczył, że taka zmiana de facto uniemożliwia zakładanie spółek przez cudzoziemców bez numeru PESEL – o ile mogą oni bowiem założyć spółkę bez PESEL, to nie złożą bez niego sprawozdania finansowego elektronicznie.

Maciej Oniszczuk

Zobacz, również

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej z kategorii: Biznes w Polsce