Biznes w PolscePodatkiPrawo nowych technologii

Jak rozliczyć podatek z kryptowalut za 2022 rok?

podatek z kryptowalut

Jak rozliczyć podatek z kryptowalut za 2022 rok ?

Kto musi rozliczyć podatek z kryptowalut?

Jeśli jesteś aktywnym inwestorem na rynku kryptowalut, masz obowiązek rozliczenia z fiskusem nawet jeśli nie wygenerowałeś przychodu. Dowiedz się jak rozliczyć podatek z kryptowalut.

Do 2 maja obowiązkowe jest złożenie zeznania podatkowego na formularzu PIT – 38. Dotyczy to nie tylko osób, które w minionym roku zarobiły na handlu kryptoaktywami, ale też na podatnikach, którzy jedynie akumulowali kryptowaluty.

Stawka opodatkowania a podatek z kryptowalut

Stawka podatku wbrew czarnym scenariuszom rysowanym pod koniec ubiegłego roku pozostała na niezmienionym poziomie – 19%. Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli pomniejszony o koszty przychód. Powstały w wyniku sprzedaży kryptowalut na giełdzie, w kantorze czy wolnym rynku w zamian za prawny środek płatniczy, czyli walutę FIAT. Dodatkowo o powstaniu przychodu możemy mówić w momencie zapłaty walutami wirtualnymi za towar, usługę lub prawo majątkowe niebędące walutą wirtualną. Co ważne, przychodów wygenerowanych poprzez sprzedaż walut wirtualnych nie należy łączyć z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych.

Podatek z kryptowalut a koszty uzyskania przychodu

Aby prawidłowo obliczyć podstawę opodatkowania konieczne jest odpowiednie zakwalifikowanie poniesionych wydatków. Za KUP w przypadku odpłatnego zbycia kryptoaktywów uznaje się:

  • udokumentowane wydatki związane bezpośrednio z nabyciem walut wirtualnych;
  • koszty związane ze zbyciem walut wirtualnych, czyli udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, które pośredniczą w sprzedaży tych walut – np. prowizje czy marże narzucane przez giełdy i kantory.

W rocznym zeznaniu należy uwzględnić wszystkie poniesione koszty niezależnie od tego czy w danym roku osiągnięto przychód. Jeżeli wydatki poniesione na nabycie kryptoaktywów okazały się wyższe niż przychód osiągnięty z ich sprzedaży. To nadwyżka ta zasili koszty związane z odpłatnym zbyciem kryptowalut w kolejnym roku podatkowym.

Co istotne – w sytuacji gdy jesteś aktywnym górnikiem i pozyskujesz kryptowaluty za pomocą kopania, nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ani kosztów energii elektrycznej ani kosztów poniesionych na zakup sprzętu niezbędnego do wydobycia.

Również wydatki poniesione na wymianę jednej kryptowaluty na inną nie  zostaną uznane za koszt uzyskania przychodu.

Jak złożyć zeznanie podatkowe za kryptowaluty?

Obowiązkowe zeznanie można złożyć na kilka sposobów:

Pierwszy z nich, to dostarczenie zeznania w formie papierowej na adres odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Zeznanie takie można złożyć osobiście lub przesłać pocztą.  Dokumenty nadaje się w placówce pocztowej operatora publicznego i PRZED upływem terminu na złożenie, czyli najpóźniej 30 kwietnia 2023 r.

Drugi sposób, to złożenie zeznania poprzez usługę Twój e-PIT lub formularz interaktywny w systemie e-Deklaracje. Można je podpisć przez kwalifikowany podpis elektroniczny lub dane autoryzujące.

Kolejnym sposobem może być złożenie obowiązkowego zeznania za pośrednictwem pełnomocnika.  W takim przypadku konieczne będzie dołączenie do zeznania druku UPL-1.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę naszej kancelarii

Przejdź do oniszczuk.com

Spis transakcji przy rozliczeniu podatku z kryptowalut

W związku z tym, że giełdy nie mają obowiązku przekazywania swoim użytkownikom raportów dotyczących wykonanych w ciągu roku transakcji, ich zebranie i uwzględnienie w zeznaniu podatkowym może przysporzyć wielu kłopotów, zwłaszcza gdy trading odbywał się codziennie.

Tutaj z pomocą przychodzi polski startup CRYPTIONY, który zoptymalizował i uprościł proces obliczania i raportowania podatku.

Aplikacja dostarczona przez Cryptiony pozwala na zautomatyzowanie rozliczeń podatku od kryptowalut. Możemy zsynchronizować aplikację z kontem giełdowym i zapomnieć o spisywaniu wszystkich transakcji. Aplikacja zrobi to za nas, a oprócz tego wyliczy należny podatek.

Aby zacząć korzystać z aplikacji, wystarczy założyć darmowe konto na głównej stronie projektu Cryptiony.com. Następnie, zaimportować transakcje wykonane na danej giełdzie i gotowe. Raport podatkowy wygeneruje się w kilka sekund.

Współpraca Cryptiony i Oniszczuk & Associates

Do niedawna startup działał jedynie w Polsce, jednak na początku tego roku przy pomocy Kancelarii Oniszczuk & Associates rozszerzył swoją działalność o Wielką Brytanię.

Zmiana rezydencji podatkowej a rozliczenie z krypto

To kolejny ze sposobów ‘rozliczenia’ kryptowalut z należnego podatku, jednak wymaga on nieco więcej przygotowania. Zmiana rezydencji podatkowej pozwala na rozliczenie się według zasad panujących w danej jurysdykcji. Lokalizacją z preferencyjnymi warunkami z pewnością może okazać się Gibraltar, gdzie podatek od zysków kapitałowych wynosi równe 0%. Zmiana rezydencji wiąże się jednak z potrzebą zmiany otoczenia i modyfikacji centrów interesów życiowych, co może okazać się dużym wyzwaniem. Nasi klienci często podejmują ten temat.  W trakcie kompleksowej analizy okazuje się, że to najkorzystniejszy wybór pod względem kosztów.

Przeniesienie obowiązku podatkowego na kolejny rok

Ten wariant przewiduje potrzebę wygenerowania kosztów przekraczających lub równych osiągniętym przychodom. W sytuacji kiedy przychód = koszty obowiązek uiszczenia podatku zostaje wyeliminowany, ponieważ faktyczny przychód w pewnym sensie ‘nie istnieje’. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym na zakup kryptowalut przeznaczone zostały środki równe zsumowanemu przychodowi za ten sam okres, to obowiązek podatkowy w ogóle nie powstanie.

autor: Jakub Boch

Zapraszamy na nasz poprzedni artykuł w temacie kryptowalut „Wynagrodzenie w kryptowalutach – czy jest możliwe w Polsce?”.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę naszej kancelarii

Przejdź do oniszczuk.com

Zobacz, również

Komentarze są wyłączone

Więcej z kategorii: Biznes w Polsce