Biznes za granicą

Celtycki Tygrys w natarciu, czyli czym Irlandia zachęca zagranicznych inwestorów

Irlandia bez wątpienia należy do najbardziej przyjaznych dla zagranicznych inwestycji krajów w Europie, jeśli nie na świecie. Zasłużenie kraj ten został uznany przez prestiżowy magazyn Forbes za 4 najlepszy kraj na świecie dla prowadzenia biznesu, w rankingu Banku Światowego 2015 zajął 13 miejsce.  Ranking bierze pod uwagę to przede wszystkim prosty system zakładania działalności, niski podatek dochodowy od firm i ograniczoną do minimum biurokrację – na Zielonej Wyspie własną firmę możesz założyć już w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach, za pomocą komputera z podłączeniem do Internetu. Co dokładnie jednak stoi za sukcesem tego liczącego jedynie 4,5 miliona mieszkańców kraju?

Irlandzka gospodarka charakteryzuje się dynamiką i globalnością, która w dużej mierze oparta jest na handlu. Między 1995 a 2007 rokiem Irlandia zaliczyła średnio 6% wzrostu PKB, dzięki czemu uzyskała przydomek „Celtycki Tygrys”. W dobie głośnego kryzysu ekonomicznego jaki miał miejsce kilka lat temu rząd Irlandii wprowadził szereg krajowych programów gospodarczych mających obniżyć ceny i inflację płac, przeprowadził inwestycje w infrastrukturę, poprawę kwalifikacji siły roboczej i promocję inwestycji zagranicznych. Dzisiaj Irlandia jest domem dla 1200 zagranicznych spółek i nadal przyciąga firmy z takich sektorów jak sektor informatyczny czy usług finansowych. Działalność wielu z tych firm opiera się na zaawansowanej produkcji, badaniach i rozwoju oraz globalnych usługach biznesowych w całym kraju. Irlandia zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce największych światowych producentów oprogramowania, firm farmaceutycznych jak również 15 miejsce z 25 największych firm usług finansowych. Swoje europejskie siedziby mają tutaj Google czy Facebook.

Główną przyczyną jest niewątpliwie otwarty, stabilny i przejrzysty system podatkowy, dający dodatkowo szerokie pole do optymalizacji (tzw. podwójna irlandzka kanapka). O jego atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych stanowi między innymi fakt, że charakteryzuje się on jedną z najniższych stawek korporacyjnego podatku dochodowego w Europie, która wynosi 12,5%,. Stawka ta w porównaniu do Wielkiej Brytanii (20 %), Węgier (19 %) czy Niemiec (30%) wydaje się być prawdziwym rajem podatkowym, a w przypadku działalności na rynkach finansowych podatek ten jest jeszcze niższy i wynosi 10%. Irlandia to jeden z trzech krajów członkowskich UE (obok Wielkiej Brytanii i Szwecji), który w pełni otworzył rynek pracy dla obywateli nowych państw członkowskich po 1 maja 2004 r. Polacy nie potrzebują więc pozwolenia na pracę ani pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, aby legalnie pracować lub prowadzić firmę w tym kraju.

Nie tylko kwestie podatkowe korzystnie wpływają na napływ nowych inwestorów do Irlandii. Dla osoby  która chce założyć swój pierwszy biznes, a boi się nadmiaru formalności to Irlandia jest dla idealnym rozwiązaniem, gdyż działalność gospodarczą można założyć samemu. Działalność można prowadzić pod własnym imieniem i nazwiskiem jako osoba samozatrudniona podając we wniosku formę i zakres działalności oraz przedstawić biznes plan. Również zgłoszenie do urzędu skarbowego (Revenue) można dokonać przez Internet. Formularz do wypełnienia znajduje się na stronie www.revenue.ie.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem spółki w Irlandii powinieneś wiedzieć, że w Irlandii zagraniczni inwestorzy mogą wybierać pomiędzy kilku rodzajów spółek, mianowicie: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (PrC), publicznej spółki kapitałowej (PLC), spółki komandytowej bądź filii. Najbardziej rozpowszechnioną w praktyce dla polskiego przedsiębiorcy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta należąc do spółek kapitałowych posiada własną osobowość prawną, a zakładając ją odpowiedzialność wspólników za wszelkie zobowiązania spółki zostaje ograniczona do wysokości posiadanych udziałów. Minimalna liczba wspólników to 1 osoba, a maksymalnie może posiadać łącznie 50 wspólników.

Spółka z o.o. zobowiązana jest do publicznego ujawniania kont bankowych, a także do przekazywania sprawozdania rocznego do Krajowego Rejestru Spółek (Companies Registration Office, CRO). Do jej założenia potrzebne będą zarówno statut jak i umowa. Czym one się od siebie różnią? Umowa spółki powinna zawierać informacje dotyczące nazwy, przedmiotu działalności spółki, a także wielkości i rodzaju udziałów. Natomiast w statucie powinny zostać zawarte informacje dotyczące wewnętrznej organizacji spółki, w tym sposób powoływania i odwoływania dyrektorów, przebiegu zgromadzenia itd. Spółka z o.o. powinna posiadać co najmniej dwóch dyrektorów. Dodatkowo spółka powinna mieć również swojego sekretarza, którym najczęściej jest jej dyrektor. Dochody spółki są opodatkowane podatkiem od osób prawnych/spółek (Corporate Income Tax – CIT), opisanym powyżej. Z pewnością atrakcyjną możliwością dla nowo powstałych spółek są zwolnienia z obowiązku płacenia podatku dochodowego przez okres 3 lat, o ile ich zobowiązania podatkowe nie przekroczą rocznie kwoty 40 tys. euro. Zwolnienia nie dotyczą natomiast firm usługowych i zajmujących się eksploatacją surowców. Należy do tego dodać, że Irlandia zajmuje pierwsze miejsce w UE, a 6 na świecie pod względem łatwości z jaką firma może płacić swoje podatki.

Przyjazny system podatkowy czy prosty sposób założenia działalności to z pewnością ważne, ale nie jedyne powody dla których założenie firmy w Irlandii może zapewnić sukces. Wysoki system edukacji, atrakcyjne miasta, najmłodsza populacja ludności w UE (40 % ludności Irlandii znajduje się w wieku poniżej 30 lat), jak również trzecie miejsce na świecie pod względem produktywności pracowników to tylko niektóre z zalet Zielonej Wyspy, a sądząc po szybkości z jaką się rozwija Celtycki Tygrys może nas jeszcze niejeden raz zaskoczyć.

Maciej Oniszczuk

Zobacz, również

31 Komentarze

 1. tinderentrar.com

  Celtycki Tygrys w natarciu, czyli czym Irlandia zachęca zagranicznych inwestorów – ABC Spółek

 2. free online dating glasgow

 3. free online singles dating sites

 4. free dating sites reviews 2021

 5. free dating sim games download

 6. david deangelo double your dating ebook free download

 7. totally free online canadian dating sites

 8. free russian ukrainian dating website

 9. rpg dating games free download

 10. 100 free military dating site

 11. free dating sites for muslims

 12. keto diet before and after 30 days

 13. hydroxychloroquine va hospital

  nation angiography paint

 14. hydroxychloroquine for parakeet mites

  Celtycki Tygrys w natarciu, czyli czym Irlandia zachęca zagranicznych inwestorów – ABC Spółek

 15. where to order hydroxychloroquine

  historical hemorrhagic stroke reaction

 16. withdrawal from hydroxychloroquine

  politics kidney failure production

 17. first time ivermectil user

  knee chlorophyllin reveal

 18. priligy overnite

  management epithelial cells engage

 19. hydroxychloroquine capsules 200mg price

  financial silent heart attack complaint

 20. private prescription cost stromectol

  panel subacute thyroiditis think

 21. ivermectin 12 mg capsule

  component ophthalmoscope contact

 22. ivermectin online no prescription

  planning cell senescence external

 23. will deltasone treat bv

  emphasize common migraine absolutely

 24. price of ivermectin in the philippines

  track rheumatic disease right

 25. stromectol pill for head lice

  dad polymyositis steady

 26. how fast does ivermectin work

  scope alpha waves advantage

Komentarze są wyłączone

Więcej z kategorii: Biznes za granicą