Biznes w Polsce

Blokada firm nielegalna? Fala pozwów może zalać sądy

W obecnym momencie uwaga wszystkich skupiona jest na zadbaniu o bezpieczeństwo siebie i swoich najbliższych. Dramatem wielu przedsiębiorców stał się z dnia na dzień brak przychodów ich zamkniętych firm. Już dziś wielu prawników bije na alarm i zwraca uwagą na wątpliwości dotyczące podstawy prawnej ograniczeń wprowadzanych celem walki z pandemią . Część wątpliwości dotyczy przepisów, które doprowadziły do zamknięcia firm. 

Czym jest klęska żywiołowa?

Konstytucyjny stan nadzwyczajny wprowadza się wtedy, kiedy zachodzą trudności w funkcjonowaniu państwa. W zależności od ich rodzaju wprowadza się jeden z trzech stanów, które wyliczone są w art. 228 konstytucji. Są to stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Czy mamy dziś w Polsce stan klęski żywiołowej? Wbrew twierdzeniom części polityków, odpowiedź na to pytanie może być dość oczywista nawet dla kogoś niebędącego prawnikiem. Zgodnie z ustawą z 2002 roku stan klęski żywiołowej ma miejsce, gdy dochodzi do katastrofy naturalnej lub awarii technicznej. Dodatkowo:

 1. ich skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, 
 2. pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków

Sama ustawa z 2002 roku wprost za katastrofę naturalną uznaje się masowe występowanie chorób roślin lub zwierząt albo chorób zakaźnych ludzi. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że pandemia koronawirusa spełnia wszelkie przesłanki stanu klęski żywiołowej.  

To właśnie wyłącznie w czasie konstytucyjnego stanu klęski żywiołowej mogą mieć miejsce ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela polegające min. na zawieszeniu działalności określonych przedsiębiorców; nakazie lub zakazie prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju (mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 1,2 ustawy). Ustawa określa też zasady wypłaty odszkodowań zamkniętym firmom. 

Wątpliwa podstawa „lockdownu”

Cały problem z obecną sytuacją polega na tym, że ograniczenia w działaniu firm wprowadzono bez wprowadzania stanu klęski żywiołowej. Podstawą prawną ograniczeń stała się zamiast tego ustawa z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jej zakres częściowo pokrywa się z zakresem ustawy o klęsce żywiołowej. W przypadku stanu epidemii pozwala ona na „czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców” (art. 46b).

Realizacją tego przepisu było rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku, które wprowadziło „czasowe ograniczenie” min. usług hotelarskich, fryzjerskich, targów czy sportowych czy rekreacyjnych. Dalej w rozporządzeniu wskazano, że co do części branż „czasowe” ograniczenia polegają na „całkowitym zakazie prowadzenia działalności” (!). W konsekwencji firmy z tych branż zostały zamknięte na drodze rozporządzenia.

Czy to legalne? Zgonie z art. 22 Konstytucji RP, ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Wyraźnie widać, że ustawa z 2002 r. o stanie klęski żywiołowej pozawala szeroko na „zakazanie prowadzenia działalności”, a ustawa z 2008 jedynie na „czasowe ograniczenie określonych zakresów”. Na pierwszy rzut oka ustawa z 2008 roku nie może być wykorzystana do całkowitego zamknięcia firm. Podobne wątpliwości zgłasza Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego uwagi dotyczą ograniczeń w poruszaniu po kraju rozporządzeniem. 

Czy czeka nas lawina odszkodowań?

Co to oznacza dla przedsiębiorców? Nie wszyscy wiedzą, że nawet bez wprowadzenia trybu odszkodowań wedle stanu nadzwyczajnego, przedsiębiorcy mają przepisy pozwalające pozwać Skarb Państwa za zamknięcie im firm. Zgodnie z art. 417 kodeksu cywilnego za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa. Artykuł 417 KC stanowi realizację na płaszczyźnie ustawowej wyrażonej w art. 77 ust. 1 Konstytucji RP zasady odpowiedzialności państwa.

Czy zamknięcie firm w trybie ustawy z 2008 roku i bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej spełnia powyższe wymagania niezgodności z prawem? Takie stanowisko wyraża wielu prawników. Jest to o tyle istotne, że w sytuacji przyjęcia, że niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej pomimo ziszczenia się wszelkich przesłanek było niezgodne z prawem, to przedsiębiorcy mogą dochodzić swoich roszczeń od Skarbu Państwa właśnie na mocy art. 417 k.c. (wedle zasad z art. 417(1) kc) Na odszkodowanie może składać się zarówno strata, jak i utracone korzyści. Jest to znacząco więcej, niż zapewnia firmom tarcza antykryzysowa. 

Słychać też głosy, że część korporacji swoje roszczenia wysunie przed sądami międzynarodowymi. Niestety w dobie pandemii łatwo zapomnieć, że od stycznia trwa wojna o polskie sądy. Część z sędziów odsunęła się od orzekania. Odwołanie rozpraw przez koronawirusa dodatkowo przedłuży trwające latami procesy. W Polsce firmy będą musiały zatem przygotować się na lata walki o odszkodowania. Barierą dla firm nie powinny być koszty procesu. Jeśli bowiem sytuacja majątkowa przedsiębiorcy jest trudna, może on ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych.

Twoja firma ma problemy spowodowane koronawirusem ? Napisz do mnie maciej (at) oniszczuk.com

Maciej Oniszczuk

Zobacz, również

175 Komentarze

 1. Co za bzdury. Każdy myślący człowiek wie że to konieczne i czy jest legalna czy nie to i tak należy się zastosować.

 2. Bzdury to Ty piszesz. Każdy myślący człowiek wie o co chodzi elitom partyjnym. I nie myśl, że chodzi o człowieka. Bo tylko władza się liczy a nie ludzie. Przykład? Można wychodzić do sklepów, ale do lasu biegać już nie. Można iść do kościoła, ale na spacer nie. Można iść na wybory, ale masz siedzieć w domu. To czy jest to konieczne jest kwestią drugorzędną. Nie chce partia wprowadzić stanu klęski bo im wybory nie wyjdą. Mam nadzieję, że jak już wyjdą to obecna partyjna władza dostanie po tych pustych łbach. Może wtedy dotrze do nich, że albo robią coś dobrze i zgodnie z Konstytucją albo niech liczą się z pozwami.

 3. Każdy myślący rozumie wagę uszanowania praworządności Rzeczypospolitej.

 4. Błędem tego rozumowania jest przekonanie, że okresowy zakaz prowadzenia działalności nie mieści się w pojęciu czasowego ograniczenia. Ano, może się mieścić albo nie. Z pewnością zamknięcie firm „na amen” nie byłoby już czasowym ograniczeniem. Natomiast wszystko inne już pewnie tak, ponieważ zamknięcie firmy na miesiąc jest czasowym ograniczeniem jej działalności właśnie polegającym na tym, że firma nie może działać przez 12 miesięcy w roku, lecz przez 11. Artykuł ciekawy. Ale oczywiście możliwych interepretacji może być mnóstwo.

 5. Że co? Nieważne czy legalne, czy nie?! To jak będę rządził, to zamknę Cię w piwnicy dodatkowo bez prądu i neta. Tylko i wyłącznie Ciebie. Nieważne czy legalne to będzie, czy nie, należy się zastosować.

 6. To czy cos jest zasadne czy nie zasadne, to jedna kwestia, a to w jakim trybie wprowadzane sa zakazy to drugie. Gdybysmy zyli w kraju w ktorym byle czlowiek (a nawet i minister) jednym podpisem wprowadza zamkniecie przedsiebirstw, drugim podpisem zakaz wyjscia z domu i nakladanie kar to nie byli bysmy w kraju wolnym/demokratycnzym tylko w totalitaryzmie a nawet dyktaturze. Robiac to wszystko w ten sposob Polski rzad naraza sie na fale pozwow. a to wszystko tylko dlatego bo beda zmiuszeni przesunac wybory. Sam osobiscie zloze pozew jak sie to wszystko skonczy za ograniczanie mojej wolnosci. Dlaczego? zeby pokazac tym idiotom że byle frajer nie moze od tak jednym podpisem zabrac mi wolnosci bo to moze prowadzic do kolejnych niebezpiecznych zachowan naszych rzadzacych. SKoro jednym podpisem nielegalnie zabronilem suewerenowi wychodzic z domu, to drugim podpisem moge zajac jego majatek, a trzecim poslac go na smierc. Nikt nie moze zabrac CI wolnosci podpisem zadnego jednego jegomoscia. Gdybysmy w takim kraju zyli to polowa przedsiebiorcow swiadoma kruchosci prawa po prostu by tych biznesow nie otworzyla. Nie po to ladujesz majatek zycia w biznes zeby ktos potem w 1 sekundzie zabral CI wszystko bo chce przeprowadzic wybory i przepchnac swojego kandydata. Ludzie.. Tu nikt nie pisze czy te zakazy sa sluszne czy nie, tylko o trybie w jakim zostalo wprowadzone. Opamietajcie sie. Jak zaczniemy ignorowac prawo i konstytucje (naprawde ignorowac, a nie te czcze hasla o nisczeniu demokracji przy reformie sadownica bo kazdy kto kiedykolwiek byl w sadzie wie ze to wszystko trzeba rozpieprzyc w drobny mak i zbudowac od nowa) to zniknie reszta naszego czlowieczenstwa bo od zwierzat odroznia nas tylko prawo i zasady.

 7. Każdy myślący człowiek wie że to konieczne i czy jest legalna czy nie to nie ma znaczenia i NALEŻAŁOBY USTANOWIĆ STAN WYJĄTKOWY LUB KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ. To tak jakby mieli Ci zabreać wszystko, co masz dla dobra narodu, „bo tak się komuś podoba”.

 8. Wow, this paragraph is nice, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am going to convey her. Mab Wolfie Friday

 9. Hello, after reading this amazing article i am as well happy to share my experience here with colleagues. Zulema Jody Kassia

 10. Just because they call it advanced doesn at mean it is. Ruthann Finn Irmine

 11. You have observed very interesting details! ps nice internet site. Bunni Jaye Eliathan

 12. Really enjoyed this blog. Really looking forward to read more. Really Cool. Neala Ivan Gagnon

 13. I like reading through an article that will make men and women think. Melany Worthy Adamson

 14. You can go your whole life without killing someone but still harbor deep anger towards someone that will slowly kill you. Kassey Orlan Dieter

 15. Now there is also the case of Sony really outdid themselves. Beatrice Dale Sile

 16. Hi Geert, My name is Tina I have had panic attacks for nine years. They started after giving birth to my second child. Pansie Papageno Eadwina

 17. Hi there colleagues, pleasant piece of writing and pleasant arguments commented here, I am genuinely enjoying by these. Joela Bartholemy Nevile

 18. This should be the best collection of blogging website i ever found out. Alisun Matteo Bedad

 19. You made some nice points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will agree with your site.

 20. You made some nice points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will agree with your site.

 21. I quite like reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing for me to comment. Andi Loy Heymann

 22. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 23. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 24. You made some nice points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will agree with your site.

 25. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 26. Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with fantastic information.

 27. I’m just commenting to let you be aware of of the exceptional discovery my cousin’s child enjoyed going through your blog. She discovered a wide variety of details, most notably how it is like to have a very effective coaching heart to get many more effortlessly fully understand certain extremely tough matters. You actually did more than my desires. I appreciate you for displaying such helpful, healthy, educational and also cool guidance on that topic to Evelyn.

 28. I am also writing to make you know what a impressive encounter my friend’s girl gained reading through your web page. She learned plenty of pieces, which include what it’s like to possess an amazing helping mood to let other folks smoothly know just exactly several impossible subject matter. You truly exceeded our own expectations. Thank you for offering these necessary, safe, explanatory and even fun tips about this topic to Julie.

 29. I am also commenting to let you know of the great encounter my friend’s daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to have men and women really easily have an understanding of selected hard to do subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the interesting, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

 30. I am only writing to make you understand what a remarkable experience our princess undergone viewing your webblog. She picked up some things, which included what it is like to possess an ideal teaching spirit to make the mediocre ones without difficulty master specified tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for rendering those useful, trustworthy, revealing as well as unique tips on your topic to Mary.

 31. I am glad for writing to make you know what a magnificent encounter my friend’s girl gained studying your web site. She learned several pieces, which include what it’s like to possess an awesome helping nature to let other folks very easily know just exactly several multifaceted subject matter. You truly exceeded people’s expectations. Thank you for presenting these powerful, safe, explanatory and in addition fun tips about this topic to Kate.

 32. My husband and i felt absolutely ecstatic Edward could complete his homework from the ideas he discovered from your very own site. It’s not at all simplistic just to be giving away helpful tips that men and women could have been making money from. And we discover we have the blog owner to appreciate because of that. Most of the explanations you’ve made, the easy blog menu, the friendships you assist to engender – it’s everything excellent, and it’s assisting our son and our family do think that content is brilliant, and that’s extraordinarily fundamental. Many thanks for all the pieces!

 33. Muchos Gracias for your blog. Much thanks again. Awesome. Hannis Dennison Olivette

 34. Knowing theThe actual best spot where the bestthe nicemindful yourself . Fernande Ernie Amalburga

 35. Just wanna tell that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this. Allx Lanie Tuddor

 36. Outstanding post, you have pointed out some excellent points , I as well believe this s a very good website. Licha Osbourn Adel

 37. Got here from YCNews, what a story! Congratulations on making Datanyze work. Norene Antoine Basil

 38. I’m curious to find out what blog platform you are utilizing?
  I’m having some small security issues with my latest site
  and I would like to find something more safe. Do you have any solutions?

 39. Howdy I am so happy I found your site, I really found you by
  mistake, while I was looking on Google for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a
  incredible post and a all round enjoyable
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 40. Hi there too every one, the contents existing at this site are in fact remmarkable for people experience, well, keep up the good work fellows. Claire Hakim Trip

 41. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious
  if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it,
  any plugin or anything you can advise? I get so
  much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 42. Undeniably believe that which you said. Your favorite
  reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware
  of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know
  about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 43. You made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 44. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright
  violation? My website has a lot of completely
  unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears
  a lot of it is popping it up all over the internet without
  my authorization. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 45. Thanks for sharing excellent informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just could not come across. What a perfect site. Tamra Reed Mommy

 46. Hey there. I discovered your site via Google whilst searching for a similar subject, your web site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Jean Wain Labors

 47. Hello mates, its wonderful article on the topic of educationand entirely explained, keep it up all the time.| Lira Sergei Conroy

 48. I really like your writing style, good information, regards for putting up : D. Latisha Elston Alban

 49. Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this info. Charlotte Tedman Odelle

 50. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail. Minnie Ferguson Neville

 51. Fantastic article post. Thanks Again. Keep writing. Lori Stillman Keely

 52. Yok boyle bir site efsane izmit escort hatunlari buradaymis. Arabela Hoyt Alegre

 53. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lavinia Shelley Leanne

 54. I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is actually good.| Ardine Dannie Percy

 55. Muchos Gracias for your article post. Much thanks again. Great. Hortense Rice Sheelagh

 56. If some one desires expert view regarding running a blog then i advise him/her to pay a visit this weblog, Keep up the good work.| Matilda Sigismund Clintock

 57. Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo dolore voluptas nulla pariatur ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem Fayth Boy Woodford

 58. Great, thanks for sharing this blog. Really looking forward to read more. Really Cool. Susann Theodor Benjie

 59. Fine way of explaining, and fastidious paragraph to take information about my presentation subject matter, which i am going to convey in university. Shanda Jermayne Phedra

 60. Thank you for the good writeup. It in fact was an amusing account it. Look forward to far posts from you! However, how can we communicate? Shel Burgess Reiche

 61. Everything is very open with a clear description of the challenges. It was really informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing! Samantha Nat Jerroll

 62. Hello friends, its enormous article about educationand entirely explained, keep it up all the time. Anny Barrie Nora Hildy Quintin Huebner

 63. Muchos Gracias for your blog article. Really thank you! Cool. Brandise Travis Delanos

 64. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content! Yetta Arther Koball

 65. Awesome post. I am a regular visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a long time. Annalise Ahmad Bouchier

 66. If some one desires expert view about blogging after that i advise him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the fastidious job. Veronica Natale Sida Aime Hussein Yuria

 67. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Appreciate it! Koo Bord Yalonda

 68. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! Heidie Garth Mosera

 69. Where indeed? A poem with a meaning and a question. Good one. Dorris Ave Canute

 70. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Appreciate it Devin Bertie Borlase

 71. Hey there! I just wish to offer you a big thumbs up for your excellent info you have here on this post. I am returning to your site for more soon. Marlyn Alexandro Litton

 72. Voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam eaqu ipsa quae beritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sed ipsum dui sunt. Zarla Whitby Shiverick

 73. Hi there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone.

  I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.

  If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 74. If some one wants expert view on the topic of blogging after that i advise him/her to visit this blog, Keep up the pleasant job. Anetta Teodoor Amadeo

 75. buy tadalafil pills – buy tadalafil online safely tadalafil dosage

 76. tadalafil 40 mg daily: http://tadalafilonline20.com/ tadalafil dosage

 77. tadalafil tablets tadalafil gel
  tadalafil online 20

 78. propecia before and after 3 months – 3 month finasteride results finasteride prescription

 79. sildenafil without doctor prescription: https://genericwdp.com/ generic pills for sale

 80. generic drugs without doctor’s prescription overseas pharmacies shipping to usa

 81. buying prescription drugs from canada: https://genericwdp.com/ india pharmacy mail order

 82. india pharmacy: https://genericwdp.com/ medications without a doctor’s prescription

 83. I was curious if you ever thought of changing the layout
  of your site? Its very well written; I love
  what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only
  having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 84. prescription drugs without a doctor pills without a doctor prescription

 85. finasteride brand name – finasteride and tamsulosin how long for finasteride to work

 86. buy prescription drugs: https://genericwdp.com/ meds online without doctor prescription

 87. best place to buy viagra online п»їviagra pills
  viagra 100mg price

 88. 100mg viagra viagra amazon
  mexican viagra

 89. where to buy viagra buy viagra online canada
  where to buy viagra online

 90. buy viagra online usa best place to buy generic viagra online
  viagra cost per pill

 91. tadalafil canadian pharmacy – tadalafil generika generic tadalafil reviews

 92. cheap viagra online online doctor prescription for viagra
  generic viagra walmart

 93. best place to buy generic viagra online best place to buy generic viagra online
  where to buy viagra

 94. where to buy viagra online viagra from india
  price of viagra

 95. buy real viagra online viagra from canada
  viagra from india

 96. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.

  It will always be exciting to read through content from other writers and practice
  a little something from their web sites.

 97. where can i buy viagra over the counter cheap viagra online
  where to buy viagra online

 98. viagra without a doctor prescription usa viagra 100mg price
  viagra from canada

 99. Hello my loved one! I want to say that this post is amazing, nice written and come with approximately all vital infos.
  I would like to peer extra posts like this . ps4 games 185413490784 ps4 games

 100. Ywzcix – virviaga.com viagra pfizer

 101. finasteride and propecia propecia
  male ed pills

 102. zithromax drug zithromax 250 mg pill

 103. Bardzo interesujący temat, dzięki za wysłanie wiadomości Aparat do ćwiczenia oddechu Aparat do ćwiczenia oddechu.

 104. propecia propeciaforlesscom
  is ed reversible

 105. paxil headache paxil 60 mg

 106. 100mg viagra https://viagrapills100.com/ buy viagra online usa

 107. I was recommended this web site by my cousin. I am not
  sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my problem. You are incredible! Thanks!

 108. mexican viagra https://viagrapills100.com/ viagra without a doctor prescription usa

 109. I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers, its really really pleasant post on building up new
  webpage.

 110. viagra from canada https://viagrapills100.com/ viagra cost per pill

 111. cheap viagra online https://viagrapills100.com/ online doctor prescription for viagra

 112. I am sure this post has touched all the internet people, its really really good article on building up new blog.

 113. cost of viagra https://viagrapills100.com/ best place to buy viagra online

 114. viagra online usa https://viagrapills100.com/ best over the counter viagra

 115. Now I am ready to do my breakfast, afterward having my
  breakfast coming again to read further news.

 116. cheap ed pills ed pills online
  ed pills online

 117. cheap ed pills in mexico best drugs for erectile dysfunction
  ed pills without a doctor prescription

 118. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If
  so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad
  so any help is very much appreciated.

 119. Nice blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 120. cheap ed pills cheap ed pills
  buy prescription drugs from india

 121. buy ed pills from canada over the counter erectile dysfunction pills
  cheap ed pills from canada

 122. Dskxdi – ed pills Jeqxqo mvzrkc

 123. Jbiiig – furosemide 40mg Wycaoq cyisyu

 124. neurontin 300 mg mexico: generic gabapentin – neurontin pills for sale

 125. http://gabapentinst.com/# neurontin prices generic

 126. neurontin price south africa: generic gabapentin – gabapentin

 127. http://hydroxychloroquinest.com/# plaquenil price in india

 128. Lxhsph – tetracycls.com Qjpjyc kajhga

 129. hydroxychloroquine 0.5 mg: buy hydroxychloroquine online – plaquenil 400

 130. http://hydroxychloroquinest.com/# hydroxychloroquine sulfate nz

 131. prednisone 5mg capsules: cheap prednisone – prednisone 50mg cost

 132. https://zithromaxproff.com/# zithromax 500 mg
  can you buy zithromax over the counter in australia

 133. https://zithromaxproff.com/# generic zithromax 500mg india
  can i buy zithromax online

 134. https://zithromaxproff.com/# buy zithromax 1000mg online
  zithromax over the counter uk

 135. https://zithromaxproff.com/# where can i get zithromax
  zithromax 500

 136. buy flagyl: buy cleocin online
  minocycline online

 137. minocycline tablets: ceftin tablets
  ciplox capsules

 138. order sumycin: buy amoxil
  order vantin

 139. buy panmycin generic: fucidin capsules
  buy sumycin online

 140. india pharmacy drugs: india pharmacy drugs india pharmacy mail order

 141. generic pills india: buy prescriptions from india pharmacy india pharmacy

 142. Bvtyhl – viagra dick Qdmuds glhqim

 143. generic pills india: all generic meds from india reputable online pharmacies in india

 144. generic pills india: best india pharmacy united pharmacy india

 145. buy prescriptions from india pharmacy: ordering medicine from india reputable online pharmacies in india

 146. male erectile pills: male erectile pills viagra pills

 147. Do not protect yourself by a fence but rather by your friends.

 148. viagra pills: ed pills for sale best male erectile dysfunction pill

 149. male erectile pills: best erectile dysfunction pills kamagra pills

 150. best ed pills: male erectile pills levitra pills

 151. The road seemed to stretch on endlessly before us, but Alexis assured me that our journey was near an end. We’d turn before long into thick woods and travel through narrow, winding roads until we reached her family’s cabin. I had no choice but to trust her as GPS had given out nearly 20 minutes ago.

  “There’s good wifi and okay reception at the cabin,” she’d told me, “but you can’t get there unless you know the way.”
  https://modric31696374.jimdofree.com/
  So here I was, driving alone in the middle of god knows where with a girl who was my student just a couple of weeks ago. Her and her four best friends had been together from first grade all the way through high school and now they had graduated with very different futures ahead of them. They had decided to kick off “the best summer ever” with a week long stay at Alexis’s family cabin. Alexis and I were heading up before everyone else, the four other girls and four guys.

 152. Ahaa, its pleasant dialogue regarding this piece of writing
  at this place at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

  asmr 0mniartist

 153. viagra pills: viagra pills levitra pills

 154. cvs viagra viagra without a doctor prescription usa buying viagra online without prescription

 155. online viagra prescription viagra without a prescription viagra no prescription

 156. En Kaliteli ,Porno64 Sikis Seyret, HD Porno Sex, Türkçe Porno Videolari için Sitemize Bekleriz… http://maps.google.si/url?sa=t&url=https://okdoe.com/etiket/porno-izle/

 157. viagra online canada no prescription viagra viagra online without prescription

 158. order viagra online viagra online no prescription viagra without a doctor prescription

 159. https://clomidst.com/# clomid online cheap

 160. http://doxycyclinest.com/# doxycycline generic

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej z kategorii: Biznes w Polsce