Biznes za granicą

7 pytań jakie musisz sobie zadać przez założeniem spółki za granicą

7 pytań jakie musisz sobie zadać przez założeniem spółki za granicą

Powodów dla których warto założyć spółkę za granicą jest niewątpliwie wiele. Niższe stawki podatku, anonimowość, chęć dotarcia do nowych inwestorów czy ekspansja na nowy rynek to tylko niektóre z nich. W tym artykule postaramy się zwrócić uwagę na podstawowe odpowiedzi, które musi uzyskać każdy, kto myśli o rozszerzeniu swojej działalności poza granice naszego kraju. Odpowiedzenie sobie na postawione poniżej pytania pozwoli na dopasowanie jurysdykcji do potrzeb konkretnej firmy.

1. W jakim celu zakładasz spółkę?

Wbrew pozorom nie jest to proste pytanie. Podejmując doniosłą decyzję o założeniu spółki za granicą pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć to główny cel, dla którego chcesz to zrobić. Każda jurysdykcja oferuje inne zalety stąd tak ważne jest określenie swoich potrzeb już na początku procesu.
O korzyściach, jakie płyną z prowadzenia spółki za granicą i w poszczególnych krajach pisaliśmy już na naszym blogu. Najczęściej są to niższe niż w Polsce podatki czy koszty działalności. Jeśli zależy ci na anonimowości oraz aby nie wiązać swojego nazwiska z danym biznesem pomyśl o kraju, gdzie regulacje prawne utrudniają uzyskanie informacji o właścicielach i zarządzie spółki (Delaware w USA) czy też fakt ten wynikać będzie z zawarcia dodatkowej umowy powierniczej (np. Cypr). Kolejnym powodem, dla którego możesz chcieć założyć spółkę za granicą jest z pewnością dostęp do nowego rynku. I tak tytułem przykładu spółka w Niemczech czy Francji co do zasady nie pozwoli na zaoszczędzenie na podatkach, ale da dostęp do hermetycznych rynków nieprzyjaznych cudzoziemcom. Zastanów się przy tym jaką formę ze względu na rynek powinna przybrać twoja spółka.

2. UE czy reszta świata?

Jeśli już określiłeś główny cel dla którego zdecydowałeś o spółce za granicą to w kolejnym kroku zmierzającym do określenia preferowanego kraju dla nowej spółki zastanów się, czy w grę wchodzi obszar Unii Europejskiej czy masz zamiar wyjść poza Europę. Jest to o tyle doniosłe, że założenie spółki w Europie co do zasady pozwoli na dokonywanie z nią transakcji transgranicznych jako transakcji wewnątrzwspólnotowych, bez rygorów celnych i podatkowych obowiązujących przy dokonywaniu eksportu czy importu. Z drugiej strony spółka poza UE będzie wyłączona spod coraz bardziej rygorystycznych obowiązków sprawozdawczych wprowadzanych przez UE chociażby w ramach opisywanej przez nas IV Dyrektywy.

3. Jakie będą podatki i obowiązki sprawozdawcze ?

Bardzo ważną kwestią przy wyborze kraju w którym ma powstać nowa spółka jest kwestia opodatkowania oraz obowiązków sprawozdawczych. Pierwszą rzeczą, jaką należałoby sprawdzić to oczywiście stawka podatku dochodowego od osób prawnych, akcyzy oraz VAT. Dla porównania w Irlandii stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 12,5 %, a VAT 23 %, natomiast w Słowacji stawki te wynoszą już odpowiednio 23 % oraz 20 %. Warto również sprawdzić, czy między wybranym krajem a Polską istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. To pozwoli dodatkowo zawęzić wybór.
Obowiązki sprawozdawcze w każdym kraju różnią się znacząco – bywają one tak uproszczone, że w niektórych krajach wszystko załatwimy przez Internet. W zależności od lokalnego prawa może okazać się, że do prowadzenia działalności wymagane jest powołanie dyrektora spółki będącego rezydentem podatkowym kraju jej siedziby. Jeśli przeprowadzka jest niemożliwa to powołanie lokalnego dyrektora spółki jest z pewnością warte rozważenia. Decydując się natomiast na założenie spółki holdingowej lub filii należy wziąć pod uwagę również konsekwencje podatkowe jak również wszystkie możliwe problemy transferowe towarzyszące temu procesowi.

4. Jak przebiega inkorporacja?

Masz ograniczone ramy czasowe? Procedura, koszty i ramy czasowe różnią się nie tylko w każdym kraju, a nawet w różnych jego częściach. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych każdy stan posiada własne przepisy i rygory odnoszące się do rejestrowania spółek. Rozpiętość ram czasowych również jest bardzo różnorodna. W Wielkiej Brytanii można założyć spółkę nawet w jeden dzień, natomiast w Niemczech ten proces może trwać do sześciu bądź ośmiu tygodni. Ponadto w krajach takich jak Włochy, Niemcy czy Francja wymagane jest wniesienie i opłacanie kapitału zakładowego spółki ( w Niemczech spółka GmbH musi mieć opłacony kapitał zakładowy w kwocie minimalnie 12.500,00 €) natomiast w wielu krajach świata taki rygor w ogóle nie występuje lub też kapitał ten jest symboliczny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę naszej kancelarii

Przejdź do oniszczuk.com

5. Co wiem o lokalnym rynku?

Planując ekspansję na nowy rynek należy wcześniej dokładnie przeanalizować jego cechy takie jak: stabilność rynku, lokalne nawyki, popyt czy podaż na konkretne usługi, które nowa spółka zamierza świadczyć. Sugeruje się przeprowadzenie dokładnej analizy oraz zidentyfikowanie lokalnych konkurentów. W trakcie dokonywania analizy może okazać się, że rynek może być już przesycony usługami, które spółka zamierza oferować i należy zastanowić się nad inną lokalizacją czy przedmiotem działalności spółki. Z drugiej strony inne jurysdykcje, które początkowo wydawały się być mało zachęcające, okazać się mogą bardziej odpowiednim rozwiązaniem. Przy tym punkcie warto również skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w badaniach rynków międzynarodowych. Warto pamiętać, że nie wszystkie kraje oferują ten sam poziom dostępu do wykwalifikowanej siły roboczej, dlatego ważne będzie zbadanie jej dostępności w wybranym kraju. Zatrudniając pracowników za granicą należy również mieć na uwadze oczekiwania płacowe w danym kraju, wysokość składek na ubezpieczenie społeczne oraz przepisy prawa pracy. Przed podjęciem każdej poważniejszej decyzji z pewnością dobrym rozwiązaniem byłaby rozmowa z lokalnym konsultantem.

6. Jakie jest ryzyko walutowe?

Firmy działające na arenie międzynarodowej narażone są na wahania i ryzyko walutowe. Bardzo dobrym pomysłem jest otworzenie konta multiwalutowego. Pozwoli to spółce na wykonywanie i odbieranie płatności w walutach obcych bez konieczności konwersji środków. Innym rozwiązaniem jest założenie konta bezpośrednio w kraju siedziby spółki. W wielu bankach na całym świecie wymagana jest fizyczna obecność przy składaniu podpisu pod dokumentami, więc podróż za granicę może okazać się nieunikniona. Możesz się również spotkać z rygorami informacyjnymi takimi jak sporządzenie biznes planu czy udzielenia wyjaśnień na temat podejmowanej działalności spółki (kraje takie jak np. Dania czy Szwecja są pod tym względem bardzo wymagające).
Choć proces otworzenia konta za granicą może okazać się bardziej skomplikowany od założenia spółki, to jednak posiadanie przez spółkę własnego konta może dać wiele korzyści. Spółka posiadająca konto w kraju siedziby postrzegana jest przede wszystkim bardziej wiarygodnie nie tylko przez urzędy, ale również potencjalnych kontrahentów.

7. Czy istnieje bariera językowa?

Pokonywanie barier językowych może okazać się najtrudniejszą przeszkodą przy zakładaniu i prowadzeniu spółki za granicą. O ile w większości przypadków wystarczy znajomość języka angielskiego, to przy rozmowach z klientami, dostawcami czy przy wypełnieniu obowiązków sprawozdawczych w krajach nieanglojęzycznych może okazać się to niewystarczające, a brak odpowiedniej komunikacji może drastycznie spowolnić start twojej firmy.

Autor: Ewelina Jasion – Oniszczuk Olszar & Associates S.A.
Masz pytania? Napisz do nas: office@oniszczuk.com

Maciej Oniszczuk

Zobacz, również

14 Komentarze

  1. … [Trackback]

    […] Info to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Read More on that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  3. … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  4. … [Trackback]

    […] Here you will find 2876 more Information to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  5. … [Trackback]

    […] Here you can find 13878 more Information to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  6. … [Trackback]

    […] Here you will find 98590 more Info on that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  7. … [Trackback]

    […] Find More on on that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  8. … [Trackback]

    […] Find More Info here to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  9. … [Trackback]

    […] Information on that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  10. … [Trackback]

    […] Read More here on that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  11. … [Trackback]

    […] Find More on to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  12. … [Trackback]

    […] Info to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  13. … [Trackback]

    […] Find More Information here to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

  14. … [Trackback]

    […] There you will find 80946 more Info to that Topic: abcspolek.pl/7-pytan-jakie-musisz-sobie-zadac-przez-zalozeniem-spolki-za-granica/ […]

Komentarze są wyłączone

Więcej z kategorii: Biznes za granicą