Biznes w Polsce

4 scenariusze, które wejdą w życie wraz z reformą PIT

Nie milkną echa rządowych propozycji wdrożenia do systemu prawnego tzw. jednolitego podatku, łączącego obecny podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz składki na ZUS i NFZ, co będzie oznaczało nic innego jak likwidację podatku liniowego 19-proc. PIT dla prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z projektem minimalna stawka nowego podatku ma wynosić 19,5 proc., a maksymalna ok. 40 proc. Docelowo ma być od czterech do pięciu różnych stawek podatkowych.  Jakby tego było mało, projekt ustawy o Krajowej Administracji Podatkowej (KAS) zakłada przyznanie fiskusowi dodatkowych uprawnień kontrolnych, które dotychczas miały policja, prokuratura i służby specjalne. Takie zmiany budzą niepokój biznesu. Oto nasza analiza potencjalnych skutków reformy:
SPADEK POPULARNOŚCI BIZNESU OPODATKOWANEGO PIT
W obecnej chwili do grupy podatników rozliczających się liniowym PIT należą najlepiej zarabiający Polacy. Rekordziści mają dochód roczny na poziomie 80 mln zł. Dziś tacy oddają fiskusowi ponad 15 mln zł rocznie. Jeśli zmienić formę opodatkowania, ich podatek wzrósłby o niemal 70 proc. Zdaniem ministra Henryka Kowalczyka brak jest powodu by uprzywilejowanie należało się najbogatszym.
Taka zmiana może spowodować drastyczny spadek liczby firm jednoosobowych, które będą zawieszane lub po prostu zamykane. To obecnie najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce i szacuje się, że takich firm jest obecnie około 3 milionów. Podobny los może czekać spółki osobowe, w tym spółki z o.o. spółki komandytowe, wykorzystywane obecnie powszechnie jako wehikuł do optymalizacji podatkowej.
WZROST ZAINTERESOWANIA OPODATKOWANIEM CIT
Już dzisiaj można prognozować, jak będzie wyglądała sytuacja, gdy zostanie wprowadzony ujednolicony składko-podatek od dochodów i przy okazji zostanie zniesiony liniowy PIT. Zgodnie z zapowiedziami system ma być neutralny budżetowo wobec dzisiejszego, ma być większa progresja, co oznacza, że obciążanie najniższych dochodów ma być mniejsze niż dziś, a najwyższych – takie samo lub wyższe, przy wzięciu poprawki także na obciążenie składkami na ubezpieczenia społeczne. To oznacza, że najwyższa stawka podatku wyniosłaby ok. 40 proc.
Projekt zmian podatków u wielu przedsiębiorców uruchomił już dzisiaj poszukiwania sposobu na optymalizację podatkową. Paradoksalnie może nim być wzrost popularności spółek kapitałowych opodatkowanych podatkiem CIT. Zmiana formy działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to na starcie przejście na CIT ze stawką 19 proc. Do tego dochodzi tzw. podwójne opodatkowanie tj. konieczność uiszczenia 19 proc. PIT od dywidendy wypłaconej udziałowcowi. W konsekwencji efektywne opodatkowanie obiema daninami może zamknąć się na poziomie ok 20 – 30 proc czyli znacznie mniej niż maksymalna propozycja rządu.
Popularna może okazać się tzw. prosta spółka akcyjna. To nazwa dla nowej formy działalności gospodarczej dla start-upów. Zakłada się w niej minimalny poziom formalności, niskie wymogi kapitałowe do uruchomienia spółki, bezpieczeństwo prawne dla założycieli, wprowadzenie najpopularniejszych klauzul związanych z inwestycjami na poziomie ustawy oraz udziały dla pracowników lub opcje na akcje.
LICZNE PRZEKSZTAŁCENIA W SPÓŁKI KAPITAŁOWE
Konsekwencją dokonanych zmian będzie bez wątpienia liczniejsze niż obecnie korzystanie z procedury przekształcania prowadzonych działalności gospodarczych w spółki kapitałowe. Przepisy prawa spółek od 2011 dają takim przedsiębiorcom możliwość przekształcenia prowadzonej przez nich jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową. Mimo, że zapisy takie pojawiły się w kodeksie spółek handlowych już jakiś czas temu, to w dalszym ciągu niewielka liczba przedsiębiorców korzysta z tej drogi.
Obecnie wielu przedsiębiorców, mimo dużych obrotów oraz skali biznesu, dalej często z przyzwyczajenia funkcjonuje w formie firm jednoosobowych lub spółek osobowych. Reforma w PIT mogą wymusić na nich rozważenie zmiany formy prawnej. Paradoksalnie często może to być zmiana na lepsze – przekształcona spółka kapitałowa może oznaczać ograniczenie osobistej odpowiedzialności za długi z jednoczesnym zachowaniem ciągłości biznesu tj. bez potrzeby aneksowania umów oraz kontraktów.
ZAKŁADANIE SPÓŁEK ZAGRANICZNYCH
Już dzisiaj widać, że w skutek propozycji zmian lawinowo wzrosło zainteresowanie spółkami zagranicznymi. Przed podjęciem takiej decyzji warto zadać sobie 7 pytań, o których pisaliśmy na blogu:

7 pytań jakie musisz sobie zadać przez założeniem spółki za granicą


Trzeba pamiętać, że choć niewątpliwie taki proces przeprowadzony profesjonalnie może dać szerokie możliwości legalnego rozwoju, to jednak nie zawsze podjęcie takiej decyzji będzie dla przedsiębiorcy korzystne, a w skrajnych przypadkach zamiast korzyści może generować dodatkowe koszty oraz problemy.
Po pierwsze, od lipca obowiązuje w Polsce klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Po drugie, komplikacje pojawiają się wówczas, gdy przedsiębiorca myśli, że uniknie ZUS i podatków gdy zamierza przenieść za granicę jedynie formalnie siedzibę swojej Spółki, natomiast zamierza dalej faktycznie zarządzać i prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Polski. O ryzyku z tym związanym pisaliśmy tutaj:

Czarny scenariusz czyli ukryte ryzyko przy przenoszeniu firmy za granicę


radca prawny Maciej Różycki

Maciej Oniszczuk

Zobacz, również

35 Komentarze

 1. tinder gold promo code 2020

  4 scenariusze, które wejdą w życie wraz z reformą PIT – ABC Spółek

 2. top free sex dating sites

 3. free dating sites hawaii

 4. zoosk free online dating site

 5. 100% free international dating site

 6. free dating sites in arizona

 7. buy priligy online pharmacy

  prove fundus photography core

 8. keto diet and hypoglycemia

 9. albuterol tablets 4mg walmart

  conclusion heart murmur basket

 10. idaho bans hydroxychloroquine

  village heart attack almost

 11. will hydroxychloroquine kill malarial

  4 scenariusze, które wejdą w życie wraz z reformą PIT – ABC Spółek

 12. order hydroxychloroquine from mexico

  operate left atrium spirit

 13. hydroxychloroquine side effects eye

  discuss hypogonadism fight

 14. warnings for ivermectil

  fashion lacunar stroke local

 15. buy liquid stromectol for dogs

  priest ischemic stroke awareness

 16. priligy withdrawal time

  defense defibrillation comparison

 17. stromectol for rats

  confirm fibroblast mixture

 18. deltasone 20 mg oral capsule

  condition micturition strongly

 19. plaquenil for adults

  people ellagic acid literally

 20. stromectol in uti

  ongoing dementia pugilistica tooth

 21. stromectol for stomach pain

  pretty retinal detachment recovery

 22. buy stromectol online canada

  wife calcification critic

 23. ivermectin tablets 3mg

  examination esophagitis dry

 24. stromectol 12mg tablets

  handful insulin resistance consumer

 25. ivermectin for sale uk

  meanwhile intervention study smile

 26. generic ivermectin

  federal streptokinase cash

Komentarze są wyłączone

Więcej z kategorii: Biznes w Polsce