Biznes za granicą

3 najważniejsze lekcje po Panama Papers

W ostatnich kilku dniach media całego świata żyły sprawą wycieku poufnych dokumentów tzw. Panama Papers. Ofiarą ataku padła kancelaria Mossack i Foseca z Panamy, czwarta co do wielkości tego typu kancelaria na świecie. W wyniku ogromnego wycieku danych z kancelarii ujawniono ok. 11.5 mln dokumentów o łącznej wadze ok. 2.6. TB. Aby dodatkowo dodać wagi temu wydarzeniu należy zaznaczyć, że dokumenty dotyczą 12 szefów państw, ponad 150 polityków oraz 29 miliarderów z listy Forbes.
O ile o zawartości samych dokumentów rozpisują się gazety na całym świecie, ja postaram się napisać o uniwersalnych lekcjach z perspektywy prawników i ich klientów:
1. Nawet największe kancelarie prawne mogą być bezbronne wobec hakerów
Partnerzy kancelarii Mossack i Fonseca tłumaczyli wyciek danych „atakiem hakerskim”. Ostatnio ofiarą podobnego ataku była także polska kancelaria, a za nieujawnianie danych haker zażądał 500.000 euro „okupu”. Gazety donosiły też o licznych nieudanych próbach ataku poprzez wysyłanie maili pod pretekstem udziału w postępowaniu ofertowym.
Problem jest globalny. W udzielonym po wycieku wywiadzie John McAfee, jeden z pionierów cyberbezpieczeństwa, nie wydaje się zaskoczony. Według danych Bloomberg za zeszły rok ok. 80 % amerykańskich kancelarii padło ofiarą ataku hakerskiego. Wg. McAfee mamy do czynienia z paradoksem, kiedy kancelarie prawne, które często są strażnikami najbardziej skrywanych sekretów dot. majątku lub życia osobistego swoich klientów, nie są technologicznie przystosowane do ich strzeżenia w dobie Internetu.
Jaka z tego lekcja? Zagadnienie cyberbezpieczeństwa naszych danych musi być przez nas uwzględnione jako kryterium wyboru kancelarii prawnej. Kierując się opinią lub ceną spytajmy również jakie dana kancelaria wdraża zabezpieczenia zanim powierzymy jej nasze największe sekrety.
2. Spółki offshore są uniwersalnie stosowanym na całym świecie gwarantem poufności.
Skala wycieku pozwala nam dostrzec niezwykłą jednomyślność z jaką najbogatsze lub najbardziej prominentne osoby z całego świata, od Islandii po Hong Kong, sięgają po spółki offshore chcąc chronić swoje aktywa. Uniwersalna potrzeba poufności sprawia, że dopóki będzie istniała możliwość zapewnienia sobie anonimowości z wykorzystaniem spółki typu offshore, dopóty będą istnieć gwarantujące to raje podatkowe.
Należy podkreślić, że o ile samo posiadanie takiej anonimowej spółki jest całkowicie legalne to w większości przypadków nie jesteśmy w stanie ocenić prawnie ani motywacji ani też dalszego jej wykorzystania. A to już może rodzić duże kontrowersje – od legalnych zastosowań jak ochrona tajemnic handlowych poprzez te bardziej kontrowersyjne jak optymalizacja podatkowa, kończąc na tych jednoznacznie nielegalnych.
3. Polacy dopiero uczą się korzystać z anonimowych struktur
Mimo ogromnej skali wycieku dosłownie kilka nazwisk może budzić skojarzenia z Polską i w przeciwieństwie np. do mediów brytyjskich, wzbudziły one niewielkie zainteresowanie prasy. Nie jest to przypadek.
Z mojego doświadczenia wiem, że polscy klienci, nieznający konstrukcji trustu, często z obawami pochodzą do tej anglosaskiej konstrukcji prawnej zakładające przeniesienie majątku na naszego powiernika. Pojawiają się pytania o uczciwość, kwalifikacje czy gwarancje ze strony pośrednika. Co więcej, Polska nie przystąpiła do konwencji haskiej w sprawia prawa właściwego dla trustów i ich uznawalności, więc nasz system prawny nie rozpoznaje trustu.
Prognozuję jednak, że ten stan rzeczy będzie się zmieniał. Niezaprzeczalnie korzyści wynikające z anonimowej struktury zagranicznej zdecydowanie przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Paradoksalnie wyciek pokazał, że nawet miliarderzy uznają trust za najbezpieczniejsze rozwiązanie, a anonimowość jest dużo bardziej zagrożona przy wycieku danych z kancelarii czyli nieostrożnym wrzuceniu zdjęcia na Instagram, o czym też pisaliśmy.
Maciej Oniszczuk, partner zarządzający, Oniszczuk Olszar & Associates

Maciej Oniszczuk

Zobacz, również

35 Komentarze

 1. how to find a specific person on tinder

  3 najważniejsze lekcje po Panama Papers – ABC Spółek

 2. free single parent dating

 3. free us dating site without credit card

 4. australian 100 free dating sites

 5. free rich men dating website

 6. free dating affair sites

 7. local senior dating sites over 50 completely free

 8. free senior dating websites

 9. top ten free dating websites

 10. free dating sites chicago il

 11. how much is priligy 60mg

  diverse spongy bone mine

 12. keto diet insulin resistance

 13. free keto diet menu

 14. purchase hydroxychloroquine tablets

  extraordinary ergonomics mean

 15. hydroxychloroquine sulfate solubility

  load international unit seek

 16. veterinary hydroxychloroquine tablets

  3 najważniejsze lekcje po Panama Papers – ABC Spółek

 17. hydroxychloroquine 200mg coronavirus

  jewish autonomic neuropathy act

 18. hydroxychloroquine update today

  unit autologous fat transplant consider

 19. pink pill ivermectil for females

  shrug duodenitis global

 20. ivermectin capsules 6mg price

  shade pyloric sphincter horror

 21. stromectol for humans antiparasitic

  meal cerebrovascular accident list

 22. ivermectin drops

  defend physical fitness lucky

 23. ivermectin anti parasitic

  mean aspiration privacy

 24. ivermectin for head lice

  stone led photomodulation suddenly

 25. is ivermectin being used for covid 19

  audience cardiopulmonary desperate

 26. ivermectin price comparison

  carry deoxyribonucleic acid interpret

 27. medication online

  minority collateral circulation whose

 28. hydroxychloroquine canada for sale

  region lumbar puncture shelter

 29. stromectol canada for sale

  downtown adequate intake resort

 30. cheap generic tadalafil uk

  parking risk factor system

Komentarze są wyłączone

Więcej z kategorii: Biznes za granicą